00:00
00:00
PLJerry
Animator / Artist / Voice Actor / TF2 Veteran (12 years).
Bad mem.
PM's are always open for me, just message me, I won't bite.
PFP by @SansyFedora
Banner by @TheShokBlok.

Age 20, Male

Art/Animation/VA

Finished

Poland

Joined on 4/11/24

Level:
14
Exp Points:
1,942 / 2,180
Exp Rank:
32,789
Vote Power:
5.58 votes
Rank:
Scout
Global Rank:
35,814
Blams:
10
Saves:
253
B/P Bonus:
4%
Whistle:
Normal
Trophies:
3
Medals:
44
Supporter:
2m

November 11th

Posted by PLJerry - 1 month ago


Today my country Poland celebrates Independence Day.

iu_1299482_21777965.webp


Let me write something in Polish.


Moi drodzy, dzisiaj jest 11 listopada i co roku, my polacy obchodzimy Święto Niepodległości, to jest nasze święto narodowe i dlatego 11 listopada jest zawsze tą datą jaką my obchodzimy, teraz trochę historii, zresztą ja i moi polscy przyjaciele wiedzą coś o tej datcie.


11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

(1795-1918)


Co oznacza ta data?


Ta data oznacza że odzyskanie przez Polskę niepodległości był stopniowym procesem. Więc 11 listopada można zapisać jako koniec I wojny światowej, po zawarciu rozejmu w Compiègne i jeszcze dodatkowo ostateczną klęskę Niemiec.


Dzień wcześniej czyli 10 listopada do Warszawy przybył Józef Piłsudski.


Zacytuje tutaj Jędrzeja Moraczewskiego.


"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaką ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało."


Skąd te dzieje obchodów?


Więc w latach 1919-1936 rocznice odzyskania niepodległości miał character wojskowy. Zazwyczaj organizowano w pierwszą niedziele po 11 listopada, lecz w 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania, dlatego jeszcze trwała wojna o granice Rzeczypospolitej.

Po raz pierwszy w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości dopiero 14 listopada 1920 roku, tego samego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczono mu wtedy buławę marszałkowską.


Po przewrocie majowym w 1926 roku obchody kolejnych rocznic były ściśle wojskowymi uroczystościami. 8 listopada tego samego roku, Józef Piłsudski jako prezes ministrów, wydał okólnik ustanawiający ten dzień jako wolny od pracy dla urzędników państwowych.


W latach 1939-1945 podczas okupacji niemieckiej, wtedy świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe.

Organizatorzy przygotowali konspiracyjne obchody rocznicy 11 listopada w ramach małego sabotażu i byli dodatkowo narażeni na dotkliwe represje.

Jednak mimo pamięć o Święcie Niepodległości starano podtrzymywać. W poprzedzających dniach 11 listopada, pojawiły się na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych, afisze, ulotki i napisy pod nazwami "Polska żyje", "Polska zwycięzy", "Polska walczy", "Jeszcze Polska nie zginęła", "11.XI.1918" itd.


W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w dokładną rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego) i jeszcze zniesiono Święto Niepodległości.


7 listopada 1968 roku w Lublinie odbyły się obchody 50. rocznicy odzyskania niepodległości z 1918 roku. Na uroczystej akademii okolicznościowe przemówienie wygłosił premier Józef Cyrankiewicz.


W PRL-u obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym również piłsudczykowskie.

Organizatorzy i uczestnicy takich uroczystości byli często represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Pewnym wyjątkiem były te lata m.in 1980-1981, kiedy ruch wtedy legalnie działającej "Solidarności", bardzo mocno nawiązywał do tradycji niepodległościowych, przywracając w tym czasie w szerszej skali społecznej Święto Niepodległości.


W latach 80. delegacja władz w dniu Święta Niepodległości składała wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Niezależnie władz środowiska opozycyjne w kolejnych latach organizowały własne obchody.


Sejm PRL przywrócił Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada ustawą z 15 lutego 1989 roku pod nazwą "Narodowe Święto Niepodległości". Dopiero 11 listopada 1997 roku Sejm podjął uchwałę która głosi:

" Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie - obcą naszej tradycji - podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę"


W dzisiejszych czasach, obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Inne formy naszych obchodów to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 roku w Warszawie, Koncert Niepodległości od 2009 roku organizowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne, parady ulicami miast np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów i Radosna Parada Niedpodległości we Wrocławiu czy Parada Niepodległości w Gdańsku.


W 2018 roku był jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i zorganizowano obchody.


Tyle ode mnie tej historii.


Jako polak z krwi i kości jestem dumny że mój kraj w którym żyje obchodzi to święto.


Note:

This is written in polish language, so I guess you need to translate into english, because you cannot understand what I wrote right now, also this news is for my fellow polish people.


Tags:

9

Comments

poland on top

POLSKA GUROM!

Happy Polish Independence Day!

Flip the flag and now it's Indonesian

Happy Polish Independence day

Świętujmy Bracia i Siostry (this was one day ago, lol)!

Happy Independence Day to Poland